Dlaczego powinieneś zrezygnować z napojów gazowanych na dobreJeśli to czytasz, są szanse, że jesteś osobą pijącą sodę. A jeśli pijesz napoje gazowane, oznacza to, że Twoje spożycie napojów słodzonych cukrem jest prawdopodobnie zbyt wysokie. Przeciętny dorosły w USA wypija około 450 kalorii napojów gazowanych każdego dnia, lub prawie 20 kwart napojów bezalkoholowych rocznie. To szaleństwo! I dlatego tak wielu ekspertów zdrowotnych namawia ludzi do rezygnacji z napojów gazowanych na dobre w ramach zdrowej diety.

7 prostych powodów, dla których powinieneś zrezygnować z napojów gazowanych na dobre

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś na dobre zrezygnować z napojów gazowanych. Oto najważniejsze z nich:

  • Są wysoko kaloryczne. Głównym powodem, dla którego powinieneś na dobre zrezygnować z napojów gazowanych jest to, że są one naładowane kaloriami.
  • Nie mają żadnej wartości odżywczej. Jak wspomnieliśmy wyżej, cukier nie ma żadnej wartości odżywczej. To tylko puste kalorie. Nie zawiera żadnych istotnych składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm.
  • Powodują przyrost wagi. Badania wykazały, że osoby, które piją więcej niż jeden napój gazowany dziennie, są bardziej narażone na przybieranie na wadze. A ci, którzy spożywają najwięcej kalorii, są najbardziej narażeni na nadwagę.
  • Mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Badania pokazują, że picie słodzonych napojów gazowanych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, chorób układu krążenia, udaru mózgu, a nawet choroby Alzheimera.
  • Zaburzają twoje normalne funkcje metaboliczne. Nadmierne spożycie cukru prowadzi do stanu zwanego zespołem metabolicznym. Jest to zespół objawów, który obejmuje wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu we krwi i tłuszcz na brzuchu.

Dlaczego powinieneś zrezygnować z napojów gazowanych?

Głównym powodem, dla którego powinieneś zrezygnować z napojów gazowanych jest to, że są one napakowane cukrem. To prawda. Prawdopodobnie jesteś świadomy, że napoje gazowane nie są dla ciebie dobre. Ale możesz nie wiedzieć, jak bardzo są złe. Musisz wiedzieć, że przeciętna 12-uncjowa soda zawiera około 10 łyżeczek cukru. To mniej więcej tyle samo, co zjedzenie 3 batoników. Problem polega na tym, że ludzki organizm nie potrafi rozkładać i metabolizować cukru z pożywienia. Jest on zbędny dla naszego zdrowia. Nie potrzebujemy go ani do energii, ani do budowy mięśni, ani do przetrwania. I w ogóle nie ma wartości odżywczych. Co więcej, nadmierne spożycie cukru jest związane z mnóstwem negatywnych skutków zdrowotnych. Należą do nich niedobory żywieniowe, niezrównoważona dieta i przyrost masy ciała, zwiększone ryzyko chorób przewlekłych i zaburzenie normalnych funkcji metabolicznych.