Programowalne sterowniki automatyki PACSterowniki programowalne PLC cieszą się obecnie dużą popularnością i są niezastąpione w wielu zastosowaniach przemysłowych. Jednakże z rozwojem możliwości komputerów PC w wyniku syntezy tych dwóch rozwiązań wyodrębniła się nowa grupa urządzeń – kontrolery PAC. Projektując i budując systemy automatyki czy zaawansowane maszyny przemysłowe Inco System wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne: https://inco-system.com/

Co to PAC ?

Kontrolery PAC (Programmable Application Controller) są połączeniem sterownika programowalnego z komputerem przemysłowym. W uproszczeniu PAC to komputer PC z własnym systemem operacyjnym, zintegrowany ze sterownikiem PLC. Wyglądem są podobne do modułowych sterowników PLC, lecz wyposażone są w interfejsy typowe dla IPC (Industrial PC). PAC zawierają wydajne procesory oraz dużą ilość pamięci operacyjnej, z drugiej strony ich oprogramowanie zostało przygotowane tak, aby w jak najprostszy sposób realizować funkcje typowego sterownika PLC. PAC można programować w językach standardowych dla sterowników PLC oraz w popularnych językach obiektowych. Na pokładzie kontrolery PAC wyposażone są w interfejsy komunikacyjne szeregowe (RS232, RS485, USB) czy ethernetowe, nietypowe interfejsy instalowane są w postaci modułów rozszerzeń.

Jakie są zastosowania PAC ?

Sterowniki PLC wykorzystywane są głownie w aplikacjach maszynowych i dyskretnych, w których ważne są m.in. minimalny czas cyklu oraz ograniczone potrzeby komunikacyjne. Kontrolery PAC najczęściej wykorzystuje się w aplikacjach procesowych, w których oprócz obsługi większej ilości pętli analogowych, wymagane są mechanizmy podnoszące dostępność systemu (redundancja jednostek centralnych, magistral komunikacyjnych). PAC najlepiej sprawdzą się w systemach akwizycji danych, w których pomaga ich duża moc obliczeniowa. Są też dobrą platformą sprzętową do systemów wizualizacji i tworzenia paneli sterowniczych.

Coraz więcej zakładów produkcyjnych chce by produkcja odbywała się przez 42 godziny na dobę, z coraz to większą wydajnością. Mając to na uwadze zauważyć można, że granica pomiędzy IT, warstwą sprzętową a warstwą biznesową zanika. Sterowniki PAC dają możliwości stworzenia gotowych systemów realizacji produkcji (MES) czy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), w których można zbierać dane, sterować procesami i tworzyć zaawansowane systemy sterowania.

Czy klienci wybierają PAC ?

Wybór odpowiedniego sterownika zawsze jest uzależniony od indywidualnych potrzeb klienta. Jeśli wymagany jest prosty system sterowania, klient bardzo często decyduje się na rozwiązanie PLC+HMI. Takie połączenie jest wystarczające do sterowania prostymi maszynami. Przemysł 4.0 wymaga od sterowników PLC, by stały się one integralną częścią całego systemu sterowania. Trendy wskazują na połączenie PLC z chmurą danych oraz na przenoszenie części sterowania na komputery przemysłowe. Wizji inteligentnej fabryki, w której wprowadza się systemy wizyjne, zbiera coraz więcej danych i na ich podstawie planuje się zagospodarowanie zasobami oraz optymalizuje produkcję idealnie odpowiada sterownik PAC, za pomocą którego można stworzyć efektywny system monitoringu, akwizycji, zarządzania i predykcji.