Szkolenie psa może być stresującym i wymagającym procesem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Jeśli jednak jesteś gotów włożyć w to wysiłek, w końcu się opłaci. Korzyści ze szkolenia psa jest wiele: między innymi nawiązanie bliższej relacji z pupilem, co jest czymś, co większość właścicieli psów bardzo sobie ceni. Szkolenie daje Ci również większą kontrolę nad psem, kiedy przebywasz w towarzystwie innych ludzi lub zwierząt, a także ogólnie ułatwia życie; szczekanie, skakanie na ludzi, gryzienie przedmiotów, których nie powinien gryźć, kopanie i uciążliwe skomlenie - z tym wszystkim można sobie poradzić dzięki szkoleniu psa. W tym artykule skupimy się na kilku najpopularniejszych metodach szkolenia psów, które pomogą Ci wejść na właściwą drogę do posłusznego psiego towarzysza.
Jaki jest najlepszy sposób szkolenia psa?
Ogólnie rzecz biorąc, szkolenie psa przypomina uczenie się nowych rzeczy przez nas samych. Każdy z nas ma inny styl uczenia się, a niektóre techniki sprawdzają się lepiej w przypadku niektórych osób niż innych. W związku z tym istnieje kilka technik, które są dość powszechnie zalecane jako najlepsze sposoby szkolenia psa.
Szkolenie psa w klatce
Szkolenie psa w klatce to technika, która wymaga od Ciebie umieszczenia psa w klatce na określony czas każdego dnia. Ma to na celu zapewnienie psu spokojnego, cichego otoczenia, aby zredukować stres, który może być przyczyną jego niewłaściwego zachowania. Większość psów w ciągu dnia naturalnie ma czas na spokojną zabawę, ale jeśli masz do czynienia ze zwierzęciem szczególnie pobudliwym, szkolenie w klatce może pomóc mu bardziej skupić się na spokojnej zabawie, a mniej na szczekaniu, kopaniu czy ujadaniu.
Szkolenie w klatce jest często wykonywane w połączeniu z innymi technikami szkoleniowymi, dlatego pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii lub trenerem psów w celu ustalenia odpowiedniej ilości czasu, przez jaki pies powinien być trzymany w zamknięciu.
Pozytywne wzmocnienie
Pozytywne wzmocnienie to praktyka polegająca na wzmacnianiu dobrych zachowań psa. Psy, podobnie jak ludzie, lepiej reagują na pochwały i inne nagrody niż na kary. Jest to często najbardziej popularna metoda szkolenia, ponieważ jest łatwa w użyciu i niedroga. W przeciwieństwie do wzmocnienia negatywnego, wzmocnienie pozytywne nie jest uzależnione od zaprzestania niepożądanego zachowania, ale od wystąpienia zachowania pożądanego. Na przykład, jeśli pies przestanie szczekać, gdy mu każesz, jest to wzmocnienie negatywne. Z drugiej strony, jeśli dajesz psu smakołyk za każdym razem, gdy się uspokoi i przestanie szczekać, jest to przykład wzmocnienia pozytywnego.
Szkolenie z komend głosowych
Zasadniczo szkolenie na komendy głosowe przypomina szkołę posłuszeństwa dla psów, ponieważ wymaga od Ciebie nauczenia psa podstawowych komend, takich jak "siad", "zostań", "chodź" i "zostaw to". Takie podejście jest często skuteczne w przypadku psów, które mają już za sobą fazę szczenięcą. Warto jednak zauważyć, że szczenięta również mogą i powinny być uczone tych komend.
Pomoże Ci to nie tylko zapanować nad zwierzęciem, ale także stworzyć silniejszą więź z psem. Należy pamiętać, że nawet jeśli pies jest w stanie wykonać te komendy, są one przydatne tylko wtedy, gdy znajdują się pod nadzorem człowieka. Dlatego nauczenie go tych komend może być świetnym sposobem na utrzymanie zwierzęcia pod kontrolą bez konieczności ciągłej obecności człowieka.
Szkoła posłuszeństwa dla psów
Szkoła posłuszeństwa dla psów to prawdopodobnie najbardziej tradycyjny sposób szkolenia Twojego pupila. Szkoły posłuszeństwa organizują cotygodniowe zajęcia, na które ludzie mogą przychodzić i szkolić swoje psy, zazwyczaj z pomocą instruktora. Większość szkół posłuszeństwa nauczy Cię, jak szkolić psa w określonej kolejności i według określonych zasad.
Ma to swoje zalety, ponieważ pozwala właścicielom zwierząt skupić się na najważniejszych komendach i mieć pewność, że wykonują je prawidłowo. Oznacza to jednak również, że jest mniej miejsca na kreatywność, ponieważ każdy uczeń stosuje zasadniczo ten sam plan szkolenia. Jeśli chcesz uczęszczać do szkoły posłuszeństwa, sprawdź, czy w Twojej okolicy są jakieś programy. Pamiętaj, by szukać renomowanej szkoły i być przygotowanym na wysiłek niezbędny do osiągnięcia sukcesu.
Przedszkole dla szczeniaków
Puppy Kindergarten to technika, która koncentruje się na socjalizacji. Choć można ją stosować u psów w każdym wieku, najczęściej wykorzystuje się ją u szczeniąt. Puppy Kindergarten to program, w którym uczestniczą szczenięta wszystkich ras i są one socjalizowane. Są to zajęcia, podczas których szczenięta mają wiele okazji do nauki i interakcji z innymi szczeniętami i ludźmi. Głównym celem Puppy Kindergarten jest umożliwienie szczeniakowi kontaktu z innymi ludźmi i zwierzętami, dzięki czemu będzie on mniej skłonny do szczekania i gryzienia, gdy będzie starszy. Jest to również świetny sposób, aby szczenięta nauczyły się, jak być spokojnym i dobrze zachowywać się, aby nie przeszkadzały w zajęciach.
Szkolenie psa może być trudnym przedsięwzięciem, ale należy pamiętać, że jest to świetny sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem a zwierzęciem. Ponadto posiadanie wyszkolonego psa może być bardzo pomocne w wielu sytuacjach. Na przykład, jeśli chcesz zabrać psa do parku lub na szlak turystyczny, posiadanie wyszkolonego psa pozwoli Ci cieszyć się aktywnością bez obawy, że pies będzie skakał lub szczekał na innych ludzi i zwierzęta. Jeśli chcesz szkolić swojego psa, pamiętaj o następujących kwestiach. Bądź cierpliwy, pamiętaj o celu końcowym i stosuj najlepsze techniki szkoleniowe dla siebie i swojego psa.
- Admin